anjiyo anjio kardiyoloji kalp damar cerrahisi

Her türlü görüş ve isteklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
E-mail: bilgi@anjiyo.com   

 

Sağlığınız ile ilgili aradığınız tüm bilgiler

Sağlık Bilgileri Arama Motoru
 
 

Kalbin desteği cihazlar: Kalp pilleri

Bu küçük ama marifetli cihazlar, öncelikle kalp hızının yavaşlamasını engellemek, kalp yetersizliğini tedavi etmek ve kalpteki yüksek ritme bağlı kalbin pompa görevini yapamaması durumunda hastaya elektroşok vererek hayatını kurtarmak amacıyla kullanılır.

Bugün dünyada yaklaşık 2 milyon kişi kalp pili taşıyor. Bu ileri teknoloji ürünü küçük cihazlar, kalp hızının yavaşlamasını engellemekten kalp yetersizliğini tedavi etmeye kadar farklı amaçlarla kullanılıyor. Takıldıktan hemen sonra yaşanılan tüm şikayetleri ortadan kaldıran kalp pilleri, hastanın yaşam kalitesini büyük bir oranda artırarak normal hayata dönmesini sağlıyor. Elektroşok özelliği taşıyan kalp pilleri ise ani ölümleri engelleyerek hayat kurtarıyor.

3 çeşit kalp pili bulunuyor: Kalp hızı yavaşlamasını engelleyen tek kablolu ve 2 kablolu piller, kalp yetersizliği tedavisi için kullanılan 3 kablolu piller ve kalpteki yüksek ritme bağlı kalbin pompa görevini yapamaması durumunda elektroşok vererek hayat kurtaran piller yani defiblatörler.

KALP YAVAŞLAMASI TEDAVİSİ
Kendi kendine elektrik üretebilen bir organ olan kalp, ürettiği elektrik sayesinde kalp kasının kasılmasını sağlıyor. Elektrik, peşpeşe dizilmiş hücrelerden oluşan ve adeta bir elektrik kablosuna benzeyen elektriksel ileti yolları aracılığıyla kalbin iki kulakçık ve iki karıncıktan oluşan 4 boşluğunun içine yayılıyor. Bu elektrik iletisinde bir bozukluk olması ve bu bozukluğun kalbin yavaşlamasına neden olması durumunda ise kalp piline başvuruluyor. Kalp pilinin amacı, kalbi normal hızına ulaştırmak.

Kalbe girişim için (anjiyografi, stent, elektrofizyoloji vs.) kateter laboratuvarına alınan hastaların yaklaşık 20’de 1’ine kalp pili takılması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz, bu hastaların en çok kalp hızının yavaşlaması ve tansiyon düşmesine bağlı olarak baş dönmesi yaşadığını söylüyor. Kalp durması ve bayılma atakları da sıkça görülen semptomlar arasında. Hareket halindeyken iskelet kasları daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu için kalbin normalden daha hızlı atması gerekiyor. Ancak elektrik ileti bozukluğu olan hastalarda bu artış olmuyor. Dolayısıyla kalp hızı hep düşük seviyede kalan hastalar, yürüyemiyor, merdiven çıkamıyor, çabuk yoruluyor ve baş dönmesi yaşıyor.

Elektrik ileti sistemi bozukluğu, her yaşta, hatta doğuştan bile görülebilen ama ileri yaşta görülme olasılığı daha yüksek olan bir hastalık. Kalp krizi geçirenlerde, kalp yetersizliği olan kişilerde daha sık görülen elektrik ileti sistemi bozukluğunun en önemli sebeplerinden biri yaşlanma. Elektrik ileti sistemini besleyen kalp damarının tıkanması ise bu hastalığın bir başka nedeni. Elektriksel bozukluklar anlık veya sürekli yakınmalara yol açan bir hastalık. Pil takılır takılmaz kalp hızı normale döndüğü için hastada iyilik hali hemen başlıyor. Kalp pili hastanın bayılma, baş dönmesi, yol yürüyememe gibi şikayetlerini hemen ortadan kaldırıyor. Hastanın tüm bu şikayetleri ortadan kalktığı için yaşam kalitesinde çok büyük bir artış oluyor.

HAYAT KURTARAN PİLLER
Defiblatörelerin temel takılma amacı kalbin anormal hızlanmalarını şokla normale çevirmek. Hayatı tehdit eden ritm bozuklukları ve kalp hızlanmaları, kalbin durmasıyla eşdeğer ve ani ölümlere neden olabiliyor. Hastada bu geliştiği zaman, kalp durmuş gibi hiç kan pompalayamıyor, çok hızlı ve düzensiz kasılıyor. Bu sırada hastaya dışarıdan elektroşok yapılması ve hastanın ritminin normale getirilmesi gerekiyor. Defiblatörler hastada ritim bozukluğunun geliştiğini tanıyor ve o anda elektroşoku verip hastanın hayatını kurtarıyor. Böylece hasta nerede olursa olsun erken müdahele ile hayatı kurtarılmış oluyor. Bu durum genelde kalp yetersizliği hastalarında görülür.

’60’lı yıllardan beri gerçekleştirilen kalp pili takma operasyonunun, bypass, kapak değiştirme gibi diğer büyük kalp ameliyatlarından çok daha basit olduğunu belirten Doç. Dr. Oğuz, operasyonu şöyle anlatıyor:
“Lokal anesteziyle cilt altında pilin girebileceği kadar bir boşluk açılıyor. Cep denen bu boşluğun içine pil koyuluyor. Daha sonra koldan gelip köprücük kemiğinin altından geçerek kalbe giden toplardamara, iğneyle girişim yapılıyor. İğnenin içinden bir tel, telin üzerinden küçük bir borucuk, o borucuğun içinden de kalbe giden elektrot denilen uzun ince bir yapı yerleştirliyor. Elektrot kalp içinde uygun yere röntgen ışınları ile dışarıdan görülerek yerleştirildikten sonra ölçümleri yapılıyor. Eğer elverişli ölçümler alınırsa kablo orada bırakılıyor. Eğer ölçümler yeterli olmazsa yeri değiştiriliyor. En uygun yer belirlendikten sonra bu kablolar pile bağlanıyor ve cilt kapatılıyor.”

OPERASYON SONRASI
Operasyon yaklaşık bir saat sürüyor. İlk 24 saat kablonun iyice kalp içinde yerleşmesi ve tutunması için önemli bir süre. Bu amaçla bir gün hastanede yatırılan hasta, taburcu olduktan sonra hiçbir hareket kısıtlılığı yaşamıyor. Kalp pili takılması ciddi komplikasyonları olan bir operasyon değil. Çok nadir durumlarda, köprücük kemiğinin altındaki damarı iğneyle bulmaya çalışırken, akciğerlerin delinebilme ihtimali söz konusu. Bu da, akciğeri saran zarların çevresine hava toplanmasına neden olduğu için solunum sıkıntısı yaratabiliyor. Bu durumda, kaburgaların arasından bu hava alınıyor ve akciğerdeki delik iki üç gün içinde kendiliğinden kapanıyor. Bu da, hastada kalıcı hiçbir sorun bırakmıyor. Vücuda yabancı cisim yerleştirilen her operasyonda olduğu gibi kalp pili yerleştirme operasyonunda da enfeksiyon riski var. Bu gibi durumlarda ise, pil çıkartılarak enfeksiyon tedavisi yapılıyor.

KALP PİLİNİN KONTROLÜ
Kalp pili takıldıktan sonra mutlaka performasının izlenmesi gerekiyor. Aslında kendisi de küçük bir bilgisayar olan kalp pili, dışarıdan başka bir bilgisayar yardımıyla telemetrik yöntem denen bir yöntemle okunabiliyor. Bu sayede, hastanın kalp hızı nasıl seyretmiş, kalp pili ne kadar çalışmış, kendi ritmi zaman zaman ortaya çıkmış mı, hep kalp piline mi bağlı kalmış, başka ritm bozuklukları olmuş mu gibi bilgilere ulaşılıyor. Ayrıca pilin kaç voltta çalışması gerektiğini ya da kalp hızını tutması gereken değerleri, kalp piline dışarıdan programlamak mümkün. Hasta, pilin ortalama dayanma süresi olan 7 yıl boyunca her 6 ayda bir kontrole gelmek zorunda. Pilin biteceği 6 ay önceden saptanabildiği için bu kontroller çok önemli.

Diğer Makaleler

madde işareti

Akıl hastaları kalpten ölüyor

madde işareti

Kadınlarda ‘kalp’ riski yükseliyor

madde işareti

Üzüm suyu kalbe yararlı

madde işareti

Tansiyonu yaşam tarzı belirliyor

madde işareti

Kan testi ile kalbe erken teşhis

madde işareti

İş yemekleri tansiyonu yükseltmesin

madde işareti

Tiroid hastalıkları kalbi bozuyor

madde işareti

Kalbi beslenme ve egzersiz koruyor

madde işareti

Bypass öncesi nefes egzersizi yararlı

madde işareti

Ceviz damarları koruyor

madde işareti

Kalp krizi önlenebilir mi?

madde işareti

Kalbe en iyi sızma zeytinyağı geliyor

madde işareti

Çocuklarda kalp hastalığı riski

madde işareti

Hamilelikte hipertansiyon tehlikeli

madde işareti

Kan basıncı 14/9 değil, 12/8 olmalı

madde işareti

Sarımsak yüksek tansiyona çare değil

madde işareti

Menopoz sonrası tansiyona dikkat!

madde işareti

Sorularla yüksek tansiyon

madde işareti

‘Kalp’ten korunma önerileri

madde işareti

Kalbin desteği cihazlar: Kalp pilleri

madde işareti

Gençlerde kalp krizi daha öldürücü

madde işareti

Bel çevresi kalp sağlığının göstergesi

madde işareti

Kalp hastalarına diyet uyarısı

madde işareti

Çağımızın hastalığı: Damar sertliği

madde işareti

Kalbinize iyi bakın

madde işareti

Kalbinizi egzersiz ile koruyun

madde işareti

Kalp kapağı hastalıkları

madde işareti

Kalp-damar sağlığınızı korumak için

madde işareti

Kolesterol düzeyinize dikkat edin

madde işareti

Sağlıklı bir kalp için faydalı tavsiyeler

madde işareti

Koroner bypass ameliyatı nedir?

madde işareti

Hipertansiyonlu hastaların yaptığı hatalar

madde işareti

Kalp sağlığı için öneriler

madde işareti

Kalp krizi sonrası neler yapmalı?

madde işareti

Kalp krizi nedir?

madde işareti

Çocuklarda kalp hastalıkları riski

madde işareti

Kalbiniz için 9 öneri

madde işareti

Panik atak nedir?

madde işareti

Kalp ameliyatından sonra...

madde işareti

Kalbinizi koruyun

madde işareti

Kalp sağlığının altın kuralları

madde işareti

İlk yapay kalp nakil için hazır

madde işareti

Türkiye’de 4 milyon kişi kalp yetersizliği çekiyor

madde işareti

Tansiyonu düşük olanlar, daha uzun yaşıyor

madde işareti

Batı tarzı beslenme kalp krizi riskini artırıyor

madde işareti

Aspirin yarardan çok zarar getirebilir

madde işareti

Yemek alışkanlığının bozulması, kalbi tehdit ediyor

madde işareti

Hipertansiyon ilacı osteoporoza iyi geldi

madde işareti

Biraz siyah çikolata kalbe iyi geliyor

madde işareti

Kalbini Sev Kırmızı Giy Kampanyası

madde işareti

Kalp ve şeker hastalarına bayram uyarısı

madde işareti

Kalbiniz için kolesterol içeren besinleri azaltın

madde işareti

Migrenliler kalp hastalıklarına daha eğilimli

madde işareti

Kalp sağlığı için dişlerinizi fırçalayın

madde işareti

Kalp krizinden sonra kolesterol ilacını kesmeyin

madde işareti

Yanlış egzersiz kalp sorunlarına neden olabilir

madde işareti

Red Bull kalp krizi riskini artırıyor

madde işareti

Aşırı ve bilinçsiz spor kalbe zarar

madde işareti

Kalbiniz çok hızlı mı atıyor?

madde işareti

Kellik ile kalp hastalıkları arasında bağ yok

madde işareti

Yaşlılarda izole sistolik hipertansiyon’a dikkat

madde işareti

Yüksek tansiyonun çaresi düşük tansiyonda

madde işareti

Göçmenlik kalp hastası yapıyor

madde işareti

Kulaktaki ölüm çizgisi

madde işareti

Mutlu evlilik tansiyona iyi geliyor

madde işareti

Günde 1.76 gramdan fazla tuz, tansiyon nedeni

madde işareti

Kanser ve kalp hastalıklarına karşı sarımsak

madde işareti

Menopoz sonrasında kalp hastalıkları artıyor

madde işareti

Stresli yaşam kalbi vuruyor

madde işareti

Her 3 erişkinden 1’i hipertansiyon hastası

madde işareti

Kadınlarda birinci ölüm nedeni kalp hastalıkları

madde işareti

10 milyon kişi tansiyonu olduğunu bilmiyor

madde işareti

Kalp hastaları için vitamin takviyesi gereksiz

madde işareti

Gürültü ve hipertansiyon ilişkili

madde işareti

Dünyanın kalbi ‘yetmiyor’

madde işareti

Uçak gürültüsü tansiyonu yükseltiyor

madde işareti

Türkiye’de 1 milyon kalp yetmezliği çeken var

madde işareti

Yılda iki kez kan vermek, vücudu yeniliyor

madde işareti

Kalp-damar hastalıklarında bölgesel farklılıklar

madde işareti

Kötü yönetici kalp krizi riskini artırıyor

madde işareti

madde işareti

Şok diyetler, kalp ritm bozukluğu nedeni

madde işareti

Kalp ve kanserden sonra ‘inme’ geliyor

madde işareti

Depresyon kalp krizi riskini artırıyor

madde işareti

Türkiye’de yılda 200 bin kişi kalpten ölüyor

madde işareti

Kalp yaşını öğren, kalp hastalığı riskini gör

madde işareti

Güneş, kalbe de iyi geliyor

madde işareti

Hipertansiyonlu sayısı 20 milyona ulaştı

madde işareti

Kalp hastaları mutluluk hormonunu idrarla atıyor

madde işareti

ABD’de kalpten ölümler artacak

madde işareti

İlk yapay kalp takılan hasta öldü

 
 
 

Uyarı: Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.